top of page

Trápí Vás nízká výtěžnost stěrů z prostředí?

Denním chlebem nemocničních hygieniků je monitorování bakteriální kontaminace nemocničního prostředí, výsledky kultivace jsou ale často buď negativní, nebo vyrůstají druhy odolné k vyschnutí, zejména infekčně méně významné koaguláza-negativní stafylokoky, příp. enterokoky. Příčiny jsou dvě - suché prostředí v kombinaci s dezinfekcí a pak také málo výtěžné techniky odběru a kultivace. První lze řešit tak, že se zaměříme na vlhké povrchy, nebo - dle naší zkušenosti - stíráme suché povrchy bezprostředně po provádění potenciálně epidemiologicky významných procedur péče o pacienty. Pokud jsou v té době povrchy kontaminovány druhy citlivými na vyschnutí (enterobakterie, pseudomonády), je mnohem větší šance je zachytit životaschopné dříve, než zahynou, tj. záhy po kontaminaci. I v případě pozdější ztráty životaschopnosti totiž vždy v časovém okně před úhynem představují riziko přenosu na dalšího pacienta.


Druhým způsobem, jak zvýšit výtěžnost monitoringu - samozřejmě nejlépe v kombinaci se způsobem prvním - je chovat se k bakteriím jako k miminku v peřince. A nejen při vlastním stěru, ale po celou dobu snahy o vykultivování viditelných kolonií v laboratoři. Co to znamená? Výtěrová štětka nesmí být suchá - pokud neodebíráme z velmi vlhkého terénu, měla by být vždy před odběrem navlhčená sterilní destilovanou vodou. Transport do laboratoře by měl být co nejrychlejší, bez vystavení teplotním šokům. Podle lékopisu je pak standardní zanořit stětku do tekuté kultivační půdy a po 24 hod. inkubace vyočkovat na krevní agar. Tento postup už má ale svá nejlepší léta za sebou a je vhodný spíše pro rutinní monitoring čistých prostor např. pro farmaceutickou výrobu. Pokud totiž vzorek obsahuje více než jeden druh bakterie, vzniká konkurence v boji o zdroje a je-li jeden z druhů dravější, tak zvítězí a soupeře "přeroste" dřív, než vzorek vyočkujeme na plotnu.


To samořejmě neznamená úplné zavržení pomnožovacího bujónu, protože přenos do tekutého média je optimální pro podporu životaschopnosti a růstu v případě, že je ve vzorku přítomno jen malé množství bakterií. Jejich naočkování na relativně suchý povrch agarové plotny je pro ně totiž také určitým druhem "šoku", který musí přežít a na nové prostředí se adaptovat. Jak tedy na to? Z našich zkušeností očkujeme primárně na povrch vysoce výživného čokoládového agaru a až potom do pomnožovacího bujónu. Obojí kultivujeme nejen při teplotě 35 st. C, ale také při zvýšené tenzi oxidu uhličitého (5%), který podporuje regeneraci a růst mnoha druhů bakterií. Hlavní výhodou je možné vykultivování více druhů bakterií ze směsi, včetně některých růstově náročnějších druhů, které by v bujónu ne vždy vyrostly.


A aby toho nebylo dost - podle hesla "za více peněz více muziky" jsou k dispozici i speciální odběrové soupravy pro maximální účinnost záchytu bakterií z prostředí. Vyrábí je fy Copan a kombinují dvě další vylepšení oproti tradičnímu postupu. Prvním je samotná struktura štětky - jde hustý nástřik tenkých nylonových vláken, připomínající svou strukturou samet. Oproti buničité vatě mají soupravy dvě výhody. První výhodou je vyšší účinnost otěru materiálu z povrchu a snadnější uvolnění na povrch agaru nebo do roztoku. Uvádí se, že z porézního biologického materiálu lze uvolnit jen kolem 20% odebraného materiálu, zatímco z nylonové štětky kolem 80%. Druhou výhodou je možnost navlhčit stětku ještě před otevřením odběrové soupravy roztokem neutralizujícím běžné typy dezinfekčních prostředků, po odběru pak umístění do trasportní zkumavky obsahující rovněž roztok neutralizující dezinfekci. Systém má ale také dvě nevýhody - jedna odběrovka přijde na 27,80 Kč bez DPH a k nám ji dováží fy Dispolab v minimálním množství 300 ks, to znamená, že je nutné jednorázově investovat více než 10 tis. Kč a také čekat 6-8 týdnů na dodání. Protože tyto odběrovky používáme a máme s nimi dobré zkušenosti, rozhodli jsme se po dohodě s fy Dispolab nabídnout přeprodávání menšího množství z námi zakoupených zásob za původní cenu + balné 30 Kč + poštovné dle velikosti balíku + DPH 21%. Jedná se konkrétně o soupravu SRK + FLOQSwab (u fy Copan kat. č. 9U012S, u fy Dispolab kat.č. 1504) - viz obrázky v galerii. Pokud máte zájem, pište na vladislav.raclavsky@upol.cz, na základě Vašeho zájmu zpracujeme konkrétní nabídku. Pro zákazníky naší služby Typing for Life (i potenciální) nabízíme zaslání vzorků na vyzkoušení zdarma.

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page